Firma Oszczędne Domy sp. z o.o. zajmuje się głównie budową obiektów mieszkaniowych w technologii panelowej, w tym całych kompleksów osiedlowych.
Proponujemy budynki jedno i wielorodzinne, jak i obiekty użyteczności publicznej oraz sportowe w standardzie energooszczędnym oraz pasywnym.
Realizujemy projekty budowlane zarówno w charakterze generalnego wykonawcy, jak i podwykonawcy.
Nasze doświadczenie zawiera budowę blokowisk, jak również nowoczesnych osiedli domków jednorodzinnych na przedmieściach.
TECHNOLOGIA
Nasza firma oferuję budowę wykorzystując skandynawską technologię szkieletową opartą na technologii panelowej.
Pochodząca ze Skandynawii technologia panelowa charakteryzuje się tym, że większość elementów jest wcześniej przygotowywana w fabryce. Montaż prefabrykowanych modułów na placu budowy trwa zaledwie kilka dni.
Dzięki wykorzystaniu gotowych modułów, powstały dom jest łatwy do rozbudowania i można go dowolnie modyfikować.
Budownictwo modułowe łączy w sobie najlepsze cechy technologii murowanej i drewnianej. Jest przy tym energooszczędne. Współczynnik przenikalności cieplnej ścian wynosi zaledwie 0,17 W/m2K. W wersji bardziej złożonej parametr ten dochodzi do 0.12 W/m2K
Budynek wykonany w naszej technologii, postawiony jest na płycie fundamentowej, dzięki czemu możliwe jest usytuowanie domu na każdym gruncie, nawet na terenach podmokłych. Ściany składają się z: wytrzymałych płyt Farmacell, szkieletu drewnianego, folii oraz izolacji termicznej (wełny mineralnej). Konstrukcja domu szkieletowego jest zamknięta i szczelna od środka, umożliwia też łatwe modyfikowanie instalacji. Charakteryzuje się również dobrą dźwiękoszczelnością na poziomie 58dB. Ściany oraz podłoga są wykoczończone odpornymi na wilgoć i obciążenia płytami. Konstrukcja ścian, dachu i stropów powstaje z czterostronnie struganego, suszonego komorowo drewna. Odporność ogniowa zastosowanego drewna wynosi 45 minut.
Dom można zaprojektować na wiele sposobów, unikając przy tym powtarzalności w wyglądzie zewnętrznym i wewnętrznym. Dowolność mamy również przy wyborze instalacji grzewczej. Ze względu na parametry ścian i konstrukcji zapotrzebowanie grzewcze w porównaniu do budowli murowanych wynosi ok. 30%.
Koszt budowy skandynawskiego domu szkieletowego jest porównywalny z budową w technologii tradycyjnej, a czas potrzebny na oddanie budynku w stanie deweloperskim to zaledwie 2-3 miesiące, od momentu uzyskania pozwolenia na budowę. Dostajemy przy tym 50 - letnią gwarancję na konstrukcję, przy czym trwałość i długowieczność domu to nawet 200 lat.
Sekret długiego okresu użytkowania domów skandynawskich tkwi w pozostawieniu szczeliny między stanowiącymi zewnętrzne okrycie tynkiem, styropianem i płytą Fermacell a warstwą konstrukcyjną zbudowaną kolejno z folii paro przepuszczalnej, wełny mineralnej wypełniającej drewniany szkielet oraz folii paroizolacyjnej. Dzięki temu możliwe jest wydostanie wilgoci na zewnątrz, bez dopuszczenia pary wodnej do środka (do izolacji i konstrukcji budynku). Wilgoś odprowadzana jest do szczeliny wentylacyjnej, skąd wydobywa się dzięki różnicy ciśnień. W związku z tym nie ma zagrożenia korozji biologicznej drewna lub wełny (grzyby, pleśni).
Panelowa technologia skandynawska jest bardziej skomplikowana i wymagająca dokładności od szkieletu zbudowanego na budowie, ale budynek jest bardziej szczelny i odporny na upływ czasu i warunki atmosferyczne. Również mikroklimat panujący wewnątrz jest zdrowszy i nie ma zagrożenia wilgocią.
W technologii szkieletowej wykonujemy z powodzeniem nie tylko domy jednorodzinne, lecz również budynki wielorodzinne kilkukondygnacyjne, budynki szeregowe i w zabudowie bliźniaczej, budynki użyteczności publicznej - szkoły, przedszkola, obiekty sportowe.
Poniżej grafika obrazująca przekroje przegród budowlanych: